RD15M1S50TX/AA
Positronic
Product No:
RD15M1S50TX/AA
Manufacturer:
Positronic
Description:
CONN D-SUB PLUG 15POS CRIMP
User Guide
Dielectric Material Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Shell Material, Finish Steel, Tin Plated
Ingress Protection IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Voltage Rating 300V
Current Rating (Amps) 7.5A
Contact Finish Gold
Contact Type Signal
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Wire Gauge 20-24 AWG
Backset Spacing -
Connector Type Plug, Male Pins
Mfr Positronic
Contact Material Copper Alloy
Features -
Shell Size, Connector Layout 2 (DA, A)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C