RD50S10H00
Positronic
Product No:
RD50S10H00
Description:
CONN D-SUB RCPT 50POS CRIMP
User Guide
Dielectric Material Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Shell Material, Finish Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Ingress Protection IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Voltage Rating 300V
Current Rating (Amps) 7.5A
Contact Material Copper Alloy
Features Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Shell Size, Connector Layout 5 (DD, D)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C