Home / Ceramic Capacitors / RDE7U3A101J2K1H03B
minImg
RDE7U3A101J2K1H03B
Murata Electronics
Product No:
RDE7U3A101J2K1H03B
Description:
CAP CER 100PF 1KV U2J RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 1000V (1kV)
Temperature Coefficient U2J
Size / Dimension 0.217" L x 0.124" W (5.50mm x 3.15mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Mfr Murata Electronics
Capacitance 100 pF