Home / Ceramic Capacitors / RDER71H155K2M1H03A
minImg
RDER71H155K2M1H03A
Murata Electronics
Product No:
RDER71H155K2M1H03A
Description:
CAP CER 1.5UF 50V X7R RADIAL
In Stock : 1740
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Size / Dimension 0.217" L x 0.124" W (5.50mm x 3.15mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Mfr Murata Electronics
Capacitance 1.5 µF