Home / Ceramic Capacitors / RDER72D683K3K1C11B
minImg
RDER72D683K3K1C11B
Murata Electronics
Product No:
RDER72D683K3K1C11B
Manufacturer:
Murata Electronics
Description:
CAP CER 0.068UF 200V X7R RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 200V
Temperature Coefficient X7R
Size / Dimension 0.197" L x 0.177" W (5.00mm x 4.50mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Ratings -
Series RDE
Thickness (Max) -
Package / Case Radial
Mfr Murata Electronics
Capacitance 0.068 µF