RDL06-24D12W
P-DUKE Technology, Inc.
Product No:
RDL06-24D12W
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 6W
User Guide
Voltage - Input (Max) 36V
Product Status Active
Current - Output (Max) 250mA, 250mA
Supplier Device Package -
Voltage - Input (Min) 9V
Package / Case 12-SIP Module, 10 Leads
Efficiency 87%
Mfr P-DUKE Technology, Inc.
Features Adjustable Output, Remote On/Off
Operating Temperature -40°C ~ 100°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial), Railway
Voltage - Output 2 -12V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 3 kV
Approval Agency CB, CE, cURus
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.86" L x 0.38" W x 0.44" H (21.8mm x 9.6mm x 11.2mm)
Number of Outputs 2
Series RDL06W (6W)
Power (Watts) 6 W