RE1206DRE0718K7L
YAGEO
Product No:
RE1206DRE0718K7L
Manufacturer:
YAGEO
Package:
1206
Description:
RES SMD 18.7K OHM 0.5% 1/4W 1206
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Tolerance ±0.5%
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Size / Dimension 0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 1206
Resistance 18.7 kOhms
Series RE
Power (Watts) 0.25W, 1/4W