Home / DC DC Converters / REC10-123.3SRW/H2/A/M/SMD-R
minImg
REC10-123.3SRW/H2/A/M/SMD-R
Recom Power
Product No:
REC10-123.3SRW/H2/A/M/SMD-R
Manufacturer:
Recom Power
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 10W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 75°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 18V
Voltage - Isolation 2 kV
Voltage - Output 1 3.3V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 1.26" L x 0.78" W x 0.44" H (32.0mm x 19.9mm x 11.2mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 2A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 9V
Series ECONOLINE REC10 (10W)
Power (Watts) 10 W
Control Features Enable, Active High
Type Isolated Module
Package / Case 24-SMD Module, 18 Leads
Efficiency 85%