Home / DC DC Converters / REC7.5-1215SRW/H2/A/M/SMD/CTRL-R
minImg
REC7.5-1215SRW/H2/A/M/SMD/CTRL-R
Recom Power
Product No:
Description:
DC DC CONVERTER 15V 8W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 71°C
Applications ITE (Commercial), Medical
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 18V
Voltage - Isolation 2 kV
Voltage - Output 1 15V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 1.26" L x 0.78" W x 0.44" H (32.0mm x 19.9mm x 11.2mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 500mA
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 9V
Series ECONOLINE REC7.5 (7.5W)
Power (Watts) 8 W
Control Features Enable, Active Low
Type Isolated Module
Package / Case 24-SMD Module, 18 Leads
Efficiency 86%