RED60-24S12W
P-DUKE Technology, Inc.
Product No:
RED60-24S12W
Description:
DC DC CONVERTER 12V 60W
User Guide
Voltage - Input (Max) 36V
Product Status Active
Current - Output (Max) 5A
Supplier Device Package -
Voltage - Input (Min) 9V
Package / Case 6-DIP Module
Efficiency 93%
Mfr P-DUKE Technology, Inc.
Features Adjustable Output, Remote On/Off
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial), Railway
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 3 kV
Approval Agency CB, CE, cURus
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Number of Outputs 1
Series RED60W (60W)
Power (Watts) 60 W