Home / DC DC Converters / REM10-2424S/A/CTRL
minImg
REM10-2424S/A/CTRL
Recom Power
Product No:
REM10-2424S/A/CTRL
Description:
DC DC CONVERTER 24V 10W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications ITE (Commercial), Medical
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 5 kV
Voltage - Output 1 24V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 416mA
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 18V
Series MEDLINE REM10 (10W)
Power (Watts) 10 W
Control Features Enable, Active Low
Type Isolated Module
Package / Case 24-DIP Module, 6 Leads
Efficiency 89%