RER65F2R43RC02
Vishay Dale
Product No:
RER65F2R43RC02
Description:
RES CHAS MNT 2.43 OHM 1% 10W
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) 0.405" (10.29mm)
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Size / Dimension 0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Product Status Active
Mounting Feature Flanges
Resistance 2.43 Ohms
Series Military, MIL-PRF-39009, RER65
Power (Watts) 10W
Mfr Vishay Dale
Features Military, Moisture Resistant
Failure Rate R (0.01%)