RER75F1741RC02
Vishay Dale
Product No:
RER75F1741RC02
Description:
RES CHAS MNT 1.74K OHM 1% 30W
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) 0.625" (15.87mm)
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±20ppm/°C
Size / Dimension 1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Product Status Active
Mounting Feature Flanges
Resistance 1.74 kOhms
Series Military, MIL-PRF-39009, RER75
Power (Watts) 30W
Features Military, Moisture Resistant
Failure Rate R (0.01%)