RFN-1022-8-B1
RF Industries
Product No:
RFN-1022-8-B1
Manufacturer:
RF Industries
Description:
N FEMALE BH CRIMP; 50 OHMS
In Stock : 309
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Center Contact Plating Gold
Dielectric Material Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Center Contact Material Phosphor Bronze
Ingress Protection -
Mating Cycles -
Voltage Rating 1000 V
Product Status Active
Includes -
Number of Ports 1
Connector Type Jack, Female Socket
Mfr RF Industries
Features -
Operating Temperature -65°C ~ 165°C
Insertion Loss -
Mounting Type Panel Mount
Fastening Type Threaded
Mounting Feature Bulkhead - Front Side Nut
Series -
Cable Group -
Body Material Brass
Connector Style N Type
Housing Color Silver
Shield Termination Crimp
Package Bag
Body Finish Nickel
Impedance 50Ohm
Contact Termination Crimp or Solder
Frequency - Max 11 GHz