Home / Crystals / RFX-63T-16.0M50IY18
minImg
RFX-63T-16.0M50IY18
RFX Limited
Product No:
RFX-63T-16.0M50IY18
Description:
CRYSTAL 16MHZ 6035 30PPM
User Guide
Load Capacitance 18pF
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Frequency Tolerance ±20ppm
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Frequency Stability ±30ppm
Size / Dimension 0.236" L x 0.138" W (6.00mm x 3.50mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 35 Ohms
Series RFX-63T
Type MHz Crystal
Package / Case 2-SMD, No Lead
Mfr RFX Limited
Operating Mode Fundamental
Frequency 16 MHz