RH050R5000FE02
Vishay Dale
Product No:
RH050R5000FE02
Manufacturer:
Vishay Dale
Description:
RES CHAS MNT 0.5 OHM 1% 50W
In Stock : 20
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) 0.625" (15.87mm)
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Size / Dimension 1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Product Status Active
Mounting Feature Flanges
Resistance 500 mOhms
Series RH
Power (Watts) 50W