RH5RL31AA-T1-FE
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Product No:
RH5RL31AA-T1-FE
Package:
SOT-89-3
Description:
IC REG LINEAR 3.1V 50MA SOT89-3
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Output Type Fixed
PSRR -
Voltage - Input (Max) 10V
Number of Regulators 1
Current - Output 50mA
Output Configuration Positive
Voltage - Output (Max) -
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package SOT-89-3
Series Rx5RL
Control Features -
Package / Case TO-243AA
Protection Features Over Current, Short Circuit
Mfr Nisshinbo Micro Devices Inc.
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.1V
Voltage Dropout (Max) 0.06V @ 1mA