RHA0254R000FE02
Vishay Dale
Product No:
RHA0254R000FE02
Manufacturer:
Vishay Dale
Description:
WIREWOUND CHASSIS MOUNT RESISTOR
In Stock : 79
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) 0.561" (14.25mm)
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Size / Dimension 1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Product Status Active
Mounting Feature Flanges
Resistance 4 Ohms
Series RHA
Power (Watts) 25W