Home / Ceramic Capacitors / RHEL81H104K0A2H03B
minImg
RHEL81H104K0A2H03B
Murata Electronics
Product No:
RHEL81H104K0A2H03B
Manufacturer:
Murata Electronics
Description:
CAP CER 0.1UF 50V X8L RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.197" (5.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm)
Temperature Coefficient X8L
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings AEC-Q200
Series RH
Thickness (Max) -
Package / Case Radial
Mfr Murata Electronics
Capacitance 0.1 µF