RK73H1ERTTP3000F
KOA Speer Electronics, Inc.
Product No:
RK73H1ERTTP3000F
Description:
RES 300 OHM 1% 1/10W 0402
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Ratings AEC-Q200
Resistance 300 Ohms
Series RK73-RT
Power (Watts) 0.1W, 1/10W