RL20S274JRE6
Vishay Dale
Product No:
RL20S274JRE6
Description:
RES 270K OHM 1/2W 5% AXIAL
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Composition Metal Film
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Size / Dimension 0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 270 kOhms
Series Military, MIL-PRF-22684/02, RL20
Power (Watts) 0.5W, 1/2W