RMC1/20-560JPA
Kamaya Inc.
Product No:
RMC1/20-560JPA
Package:
201
Description:
RES 56 OHM 5% 1/20W 0201
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.010" (0.26mm)
Tolerance ±5%
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 201
Ratings -
Resistance 56 Ohms
Series RMC
Power (Watts) 0.05W, 1/20W