RMC1/8K3601FTP
Kamaya Inc.
Product No:
RMC1/8K3601FTP
Description:
RES 3.6K OHM 1% 1/4W 1206
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.025" (0.65mm)
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Size / Dimension 0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Ratings -
Resistance 3.6 kOhms
Series RMC
Power (Watts) 0.25W, 1/4W