RMCF0402FT4K87
Stackpole Electronics Inc
Product No:
RMCF0402FT4K87
Package:
0402
Description:
RES 4.87K OHM 1% 1/16W 0402
In Stock : 61713
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0402
Ratings AEC-Q200
Resistance 4.87 kOhms
Series RMCF
Power (Watts) 0.063W, 1/16W