RMCF0603FT5R76
Stackpole Electronics Inc
Product No:
RMCF0603FT5R76
Package:
0603
Description:
RES 5.76 OHM 1% 1/10W 0603
In Stock : 4810
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Size / Dimension 0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0603
Ratings AEC-Q200
Resistance 5.76 Ohms
Series RMCF
Power (Watts) 0.1W, 1/10W