RMCP2010FT6K98
Stackpole Electronics Inc
Product No:
RMCP2010FT6K98
Description:
RES 6.98K OHM 1% 1W 2010
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Size / Dimension 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Ratings AEC-Q200
Resistance 6.98 kOhms
Series RMCP
Power (Watts) 1W