RMCP2512FT140R
Stackpole Electronics Inc
Product No:
RMCP2512FT140R
Description:
RES 140 OHM 1% 2W 2512
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.030" (0.75mm)
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Size / Dimension 0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Ratings AEC-Q200
Resistance 140 Ohms
Series RMCP
Power (Watts) 2W