RMCS2010JT7R50
Stackpole Electronics Inc
Product No:
RMCS2010JT7R50
Package:
2010
Description:
RES 7.5 OHM 5% 3/4W 2010
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Tolerance ±5%
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Size / Dimension 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 2010
Ratings -
Resistance 7.5 Ohms
Series RMCS
Power (Watts) 0.75W, 3/4W