RN50E6652BB14
Vishay Dale
Product No:
RN50E6652BB14
Manufacturer:
Vishay Dale
Package:
Axial
Description:
RES 66.5K OHM 1/20W .1% AXIAL
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Composition Metal Film
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±0.1%
Temperature Coefficient ±25ppm/°C
Size / Dimension 0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 66.5 kOhms
Series Military, MIL-R-10509/8, RN50
Power (Watts) 0.05W, 1/20W