RN70C2000DBSL
Vishay Dale
Product No:
RN70C2000DBSL
Description:
RES 200 OHM 3/4W .5% AXIAL
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Composition Metal Film
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±0.5%
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Size / Dimension 0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 200 Ohms
Series Military, MIL-R-10509/3, RN70
Power (Watts) 0.75W, 3/4W