RNCF0201DTE160R
Stackpole Electronics Inc
Product No:
RNCF0201DTE160R
Package:
0201
Description:
RES 160 OHM 0.5% 1/32W 0201
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thin Film
Height - Seated (Max) 0.011" (0.28mm)
Tolerance ±0.5%
Temperature Coefficient ±25ppm/°C
Size / Dimension 0.023" L x 0.011" W (0.58mm x 0.29mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0201
Ratings AEC-Q200
Resistance 160 Ohms
Series RNCF
Power (Watts) 0.03W, 1/32W