RNCF0603DKE182R
Stackpole Electronics Inc
Product No:
RNCF0603DKE182R
Description:
RES 182 OHM 0.5% 1/6W 0603
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thin Film
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)
Tolerance ±0.5%
Temperature Coefficient ±25ppm/°C
Size / Dimension 0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Ratings AEC-Q200
Resistance 182 Ohms
Series RNCF
Power (Watts) 0.167W, 1/6W