Home / Heat Shrink Tubing / RNF-100-3/8-CL-1.5IN
minImg
RNF-100-3/8-CL-1.5IN
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Product No:
RNF-100-3/8-CL-1.5IN
Description:
HEAT SHRINK TUBING
User Guide
Shrink Temperature 95°C
Inner Diameter - Recovered 0.187" (4.75mm)
Operating Temperature -55°C ~ 135°C
Storage/Refrigeration Temperature -
Color Clear
Recovered Wall Thickness 0.025" (0.64mm)
Material Polyolefin
Product Status Discontinued at Digi-Key
Series Thermofit RNF-100
Type Tubing, Flexible
Shrinkage Ratio 2 to 1
Length 0.125' (38.10mm, 1.50")
Shelf Life Start -
Inner Diameter - Supplied 0.375" (9.53mm)