RNX050160KJKLB
Vishay Dale
Product No:
RNX050160KJKLB
Description:
RES 160K OHM 5% 1.2W AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 225°C
Composition Metal Oxide Film
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Size / Dimension 0.140" Dia x 0.540" L (3.56mm x 13.72mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package Axial
Resistance 160 kOhms
Series RNX
Power (Watts) 1.2W