ROV05-751K
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV05-751K
Description:
VARISTOR 750V 400A DISC 5MM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 675 V
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Varistor Voltage (Typ) 750 V
Varistor Voltage (Max) 825 V
Series -
Package / Case Disc 5mm
Energy 22.5J
Maximum AC Volts 460 V
Mfr Littelfuse Inc.
Number of Circuits 1
Package Bulk
Maximum DC Volts 615 V
Current - Surge 400 A