ROV10H241K-2
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV10H241K-2
Description:
VARISTOR 240V 3.5KA DISC 10MM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 216 V
Capacitance @ Frequency 330 pF @ 1 kHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Varistor Voltage (Typ) 240 V
Varistor Voltage (Max) 264 V
Series -
Package / Case Disc 10mm
Energy 42J
Maximum AC Volts 150 V
Mfr Littelfuse Inc.
Number of Circuits 1
Package Tape & Reel (TR)
Maximum DC Volts 200 V