ROV10H820K-S
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV10H820K-S
Description:
VARISTOR 82V 3.5KA DISC 10MM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 73.8 V
Capacitance @ Frequency 1260 pF @ 1 kHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Varistor Voltage (Typ) 82 V
Varistor Voltage (Max) 90.2 V
Series -
Package / Case Disc 10mm
Energy 14J
Maximum AC Volts 50 V
Mfr Littelfuse Inc.
Number of Circuits 1
Package Bulk
Maximum DC Volts 65 V