ROV10H911K-2
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV10H911K-2
Description:
VARISTOR 910V 3.5KA DISC 10MM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 819 V
Capacitance @ Frequency 110 pF @ 1 kHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Varistor Voltage (Typ) 910 V
Varistor Voltage (Max) 1.001 kV
Series -
Package / Case Disc 10mm
Energy 127J
Maximum AC Volts 550 V
Mfr Littelfuse Inc.
Number of Circuits 1
Package Tape & Reel (TR)
Maximum DC Volts 745 V