ROV20E271K
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV20E271K
Description:
VARISTOR 270V 12.5KA DISC 20MM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 243 V
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Varistor Voltage (Typ) 270 V
Varistor Voltage (Max) 297 V
Series -
Package / Case Disc 20mm
Energy 227J
Maximum AC Volts 175 V
Mfr Littelfuse Inc.
Number of Circuits 1
Package Bulk
Maximum DC Volts 225 V