ROX10040K0GNLB
Vishay Dale
Product No:
ROX10040K0GNLB
Manufacturer:
Vishay Dale
Description:
RES 40K OHM 2% 4W AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 180°C
Composition Metal Oxide Film
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±2%
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Size / Dimension 0.310" Dia x 0.920" L (7.87mm x 23.37mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package Axial
Resistance 40 kOhms
Series ROX
Power (Watts) 4W