Home / DC DC Converters / RP10-4812SA/N-HC
minImg
RP10-4812SA/N-HC
Recom Power
Product No:
RP10-4812SA/N-HC
Description:
DC DC CONVERTER 12V 10W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 80°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Isolation 1.6 kV
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.00" L x 1.00" W x 0.65" H (25.4mm x 25.4mm x 16.5mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 830mA
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 36V
Series POWERLINE RP10-A (10W)
Power (Watts) 10 W
Control Features Enable, Active Low
Type Isolated Module
Package / Case 6-DIP Module
Efficiency 90%