RP1608S-8R2-G
Susumu
Product No:
RP1608S-8R2-G
Manufacturer:
Susumu
Package:
0603
Description:
RES SMD 8.2 OHM 2% 1/5W 0603
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Composition Metal Film
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)
Tolerance ±2%
Temperature Coefficient 0/ +200ppm/°C
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 0603
Resistance 8.2 Ohms
Series RP
Power (Watts) 0.2W, 1/5W