RP20-2412DA/P
Recom Power
Product No:
RP20-2412DA/P
Manufacturer:
Recom Power
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 20W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 90°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -12V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Isolation 1.6 kV
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 833mA, 833mA
Number of Outputs 2
Voltage - Input (Min) 18V
Series POWERLINE RP20-A (20W)
Power (Watts) 20 W
Control Features Enable, Active High
Type Isolated Module
Package / Case 6-SIP Module
Efficiency 90%