RP20-4805SFW/N
Recom Power
Product No:
RP20-4805SFW/N
Manufacturer:
Recom Power
Description:
DC DC CONVERTER 5V 20W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 63°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Isolation 1.6 kV
Voltage - Output 1 5V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 4A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 18V
Series POWERLINE RP20-FW (20W)
Power (Watts) 20 W
Control Features Enable, Active Low
Type Isolated Module
Package / Case 6-DIP Module
Efficiency 86%