RP2012S-560-F
Susumu
Product No:
RP2012S-560-F
Manufacturer:
Susumu
Package:
0805
Description:
RES SMD 56 OHM 1% 1/3W 0805
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Composition Metal Film
Height - Seated (Max) 0.020" (0.50mm)
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient 0/ +200ppm/°C
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 0805
Resistance 56 Ohms
Series RP
Power (Watts) 0.333W, 1/3W