Home / DC DC Converters / RP240H-11048SRW/P-HC
minImg
RP240H-11048SRW/P-HC
Recom Power
Product No:
RP240H-11048SRW/P-HC
Manufacturer:
Recom Power
Package:
Half Brick
Description:
DC DC CONVERTER 48V 240W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 115°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial), Railway
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 160V
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 3 kV
Voltage - Output 1 48V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.40" L x 2.28" W x 0.95" H (61.0mm x 57.9mm x 24.1mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 5A
Supplier Device Package Half Brick
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 43V
Series POWERLINE RP240-RW (240W)
Power (Watts) 240 W
Type Isolated Module
Package / Case Half Brick
Efficiency 89%