RP30-2415DE-HC
Recom Power
Product No:
RP30-2415DE-HC
Manufacturer:
Recom Power
Description:
DC DC CONVERTER +/-15V 30W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -15V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Isolation 1.6 kV
Voltage - Output 1 15V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.00" L x 1.60" W x 0.40" H (50.8mm x 40.6mm x 10.2mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 1A, 1A
Number of Outputs 2
Voltage - Input (Min) 18V
Series POWERLINE RP30-E (30W)
Power (Watts) 30 W
Control Features Enable, Active High
Type Isolated Module
Package / Case 8-DIP Module, 7 Leads
Efficiency 88%