Home / DC DC Converters / RPA20-2412DAW-HC
minImg
RPA20-2412DAW-HC
Recom Power
Product No:
RPA20-2412DAW-HC
Manufacturer:
Recom Power
Package:
6-DIP Module
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 20W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial), Railway
Voltage - Output 2 -12V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 1.6 kV
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.00" L x 1.00" W x 0.66" H (25.4mm x 25.4mm x 16.8mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 830mA, 830mA
Supplier Device Package 6-DIP Module
Number of Outputs 2
Voltage - Input (Min) 9V
Series POWERLINE RPA20-AW (20W)
Power (Watts) 20 W
Type Isolated Module
Package / Case 6-DIP Module
Efficiency 88%