Home / DC DC Converters / RPA30-2412SAW-HC
minImg
RPA30-2412SAW-HC
Recom Power
Product No:
RPA30-2412SAW-HC
Manufacturer:
Recom Power
Description:
DC DC CONVERTER 12V 30W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial), Railway
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Isolation 1.6 kV
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.00" L x 1.00" W x 0.66" H (25.4mm x 25.4mm x 16.8mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 2.5A
Supplier Device Package -
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 9V
Series POWERLINE RPA30-AW (30W)
Power (Watts) 30 W
Type Isolated Module
Package / Case 6-DIP Module, 5 Leads
Efficiency 88%