RPC0603JT30R0
Stackpole Electronics Inc
Product No:
RPC0603JT30R0
Description:
RES 30 OHM 5% 1/10W 0603
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)
Tolerance ±5%
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Ratings AEC-Q200
Resistance 30 Ohms
Series RPC
Power (Watts) 0.1W, 1/10W